Traditional natural Peruvian and Chinese medicine

The products you buy at LONG FIT are high quality extracts from medicinal mushrooms and plants. Chinese medicine, Peruvian medicine or other traditional forms of treatment or to medicine are generally known. However, we must not point out the beneficial and healing effects of medicinal products on the basis of EU Regulation No. 432/2012.

We must not make any health claim to the products that would refer to their medicinal effects. We were therefore forced to adapt the texts to the current legislation. Therefore, you will not find much information about the products, but their effect is not affected. See publicly available sources for information on individual medicinal mushrooms.

NOVELTY! Even in this uncertain time, WE GUARANTEE the immediate delivery.

Most products IN STOCK.
WE SHIP IMMEDIATELY.

Best selection

Léčivé houby v čínské medicíně a postoj Evropské unie

Nejvyhledávanějšími a z pohledu čínské medicíny nejrespektovanějšími houbami jsou cordyceps, shiitake, reishi a maitake. Z generace na generaci tisíce let se předávají zkušenosti a znalosti jejich příznivého vlivu na zdraví lidí. Současné věděcké výzkumy a mnohé studie odhalily jejich pravé tajemství a analyzovaly v houbách složky, které stojí za jejich blahodárnými účinky. Zajímavostí je, že léčivé houby byly v Číně i Japonsku dlouho vnímány jako byliny.

Další zajímavostí je postoj komise EU, kterou tisíciletá tradice čínské medicíny a ani výsledky vědců nepřesvědčily a nepovoluje uvádět kompletní škálu zdravotních účinků u potravinových doplňků, které extrakty z hub obsahují. Můžeme se jen dohadovat, proč tomu tak je.

Product added to wishlist
Product added to compare.